Tištěné,  Vzpomínky

Obrazový průvodce

Obrazový průvodce módním světem panenky Barbie z roku 2000 je nejlepší Barbie kniha a zatím jediná přehledová, která vyšla i v češtině.

Knihu mám z dětství a poděkovat za ni mohu mamce. Nevím proč, ale tehdy jsem se po ní (na rozdíl od jiných) nijak nedožadovala, přestože jsem ji viděla nejdříve v časopise Barbie a pak i v obchodě. Každopádně její hodnotu jsem velmi rychle ocenila a velice často ji prohlížela.

Díky této knize jsem se dověděla něco o historii a vývoji panenky Barbie, zjistila jsem, že existují sběratelské kousky a pochopila, že cílem bylo odrážet svět dospělých a inspirovat děti k velkým věcem – tedy, že Barbie není žádná „hloupá modelka v růžovém“ (i když růžová ji samozřejmě sluší). 🙂


Obsah

Kniha je rozdělená do čtyř velkých částí – vývoj panenky Barbie, domečků, oblečků a část s profesemi a sběratelskými Barbie. Pro ilustraci připojuji několik ukázek z knihy:

Vývoj panenky Barbie

Obrázek 1 z 4

Domečky pro Barbie

Obrázek 1 z 4

Oblečky pro Barbie

Obrázek 1 z 3

Barbie profese

Obrázek 1 z 3


Jelikož od vydání knihy uplynulo již 20 let, myslím, že by si zasloužila nějaké pokračování (ano – i v době internetu a Instagramu). Pokud ji nemáte a chtěli byste si ji prohlédnout, zkuste pohledat v knihovnách (minimálně ve vědeckých knihovnách by ji mít mohli). A třeba budete mít štěstí a natrefíte na ni i v bazaru či antikvariátu.