Tipy,  Ze života sběratele

Než začnete sbírat

Ať už se chystáte sbírat (nejen) panenky nebo si plánujete pořídit další kousek, doporučuji rozkoukat se (kvůli velkému výběru), položit si několik otázek a vymyslet si sběratelský plán.


Proč sbírám?

Myslím, že nejprve je dobré zamyslet se nad důvody sbírání. Proč chci sbírat? Nechybí mi něco (láska, uznání…)? Netiším nákupy problémy (stres, bolest, špatné vztahy…)?

Uznávám, že to jsou dost hluboké otázky a kdo ví, zda se i svých upřímných odpovědí vůbec někdy dopátráme. Pokud ale hned víte, že se za sbíráním skrývá hlubší potřeba, pokuste se ji nejdříve vyřešit.

Pokud dojdete k tomu, že se vám panenky jednoduše líbí a dělají vám radost, můžete přemýšlet dál. 🙂


Jaké mám možnosti?

 1. Životní – v jaké životní situaci se nacházíte? Jaké jsou vaše životní role (manžel(ka), rodič,…)? Jaké máte hodnoty a priority?
 2. Prostorové – jak bydlíte, kolik máte prostoru? Kam budete sbírku ukládat? Myslím, že je škoda nechávat hezké věci někde schované v krabicích pod postelí… K vytvoření místa může pomoci úklid podle KonMari.
 3. Finanční – kolik chcete/můžete/jste ochotni za sbírku utratit peněz? Osobně doporučuji založit si herní fond.
 4. Časové – kolik času chcete/můžete/jste ochotni svému koníčku věnovat (při vyrábění i na internetu) ?

Jaké jsou výhody a naopak rizika?

Výhody

 • více času offline – pokud tedy zrovna nekoukáte na instagram, blogy nebo po e-shopech „nelovíte“ další kousek do sbírky 😀
 • rozvoj fantazie a kreativity, cvik jemné motoriky
 • nový pohled, všímání si detailů

Možná nebezpečí (hrozí u každého koníčku)

 • závislost
 • chorobné utrácení
 • zaskládání věcmi
 • zanedbávání důležitějších věcí

Co sbírat?

Panenek je velká spousta, lze tedy sbírat všehochuť nebo se zaměřit např. na určité kolekce, období, téma… Můžete si také vytvořit svůj seznam přání a promyslet strategii nákupů.